Walka z komarami – jakie okłady warto stosować?

W opinii większości osób ugryzienia komarów są nie tyle niebezpieczne, co uciążliwe, a mówiąc wprost – upierdliwe. Uporczywe swędzenie nie tylko denerwuje, ale także boli. Większość osób z premedytacją rozdrapuje ślady po tytułowych owadach, co może doprowadzić do zakażenia. Istnieje także grupa osób u której mogą mieć miejsce silne reakcje alergiczne. Wówczas sytuacja staje się wyjątkowo niebezpieczna. W jaki sposób walczyć skutecznie z komarami? Czy istnieją domowe metody na taką walkę? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.
W przypadku osób zdrowych ukąszenie komara objawia się niewielką, wypukłą zmianą skórną o stosunkowo niskim stopniu zaczerwienienia. W niektórych przypadkach, choć są one rzadkie – skóra może być nieco bardziej żółta, a po jej środku tkwić może minimalnych rozmiarów zaczerwieniona kropeczka. Owa kropeczka jest śladem po ukłuciu uciążliwego owada. Większość z nas od momentu ukąszenie rozpoczyna proces drapania. W ten sposób regeneracja miejsca na skórze wydłuża się nawet do 7 dni. Jeśli wykażemy się stosowną cierpliwością, ślad może zniknąć nawet w ciągu 24h, można też zmniejszyć dolegliwość stosując preparat na ukąszenia jak https://www.allecco.pl/przeciw-insektom.html.

Alergiczne niebezpieczeństwa

Wróćmy jednak do alergików. Ci zdiagnozowani powinny natychmiast zauważyć, że jest coś nie tak. W większości przypadków u osób uczulonych na komary ślad po ich ukąszeniu wygląda zgoła odmiennie, niż w przypadku osób całkowicie zdrowych. Różnicę stanowi przede wszystkim rozmiar – miejsce ukłucia jest znacznie większe, bardziej wypukłe i okrągłe, a na domiar złego błyskawicznie się powiększa. W ciągu kilku godzin może osiągnąć nawet średnicę oscylującą w granicy 10cm. Bardzo często na ciele pojawia się zaczerwieniona wysypka, a w ekstremalnych sytuacjach mogą być to także nudności, zawroty głowy, duszności, a nawet omdlenia. O skrajnych objawach i skutkach w sposób ciekawy mówi specjalista – Oskar Zabłocki :
„Uczulenie na ukąszenie owadów – także komarów nie może być generalizowane. W zależności od jego rodzaju objawy mogą być skrajne, co nie znaczy, że nie niebezpieczne. Ekstremalne sytuacje to nie tylko duszności, czy zawroty głowy, ale także wymiotowanie, czy bóle brzucha. Przy tego typu objawach najprawdopodobniej mamy do czynienia z wstrząsem anafilaktycznym. Taka sytuacja wymaga natychmiastowego wezwania pogotowia…”

mosquiot

Metody na leczenie ukąszeń

Zanim jednak poddamy się przesadnej panice i wybierzemy się do lekarza, bądź apteki, to w tradycyjnych przypadkach lepiej zachować chłodną głowę i wypróbować kilka domowych metod na załagodzenie ukąszenia. Doskonałą i sprawdzoną metodą na zmniejszenie obrzęku spowodowanego stanem zapalnym jest posmarowanie miejsca ukąszenia sokiem z cytryny. Równie skuteczne jest stosowanie świeżo skrojonego plastra cebuli, która ma właściwości antybakteryjne. Wystarczy przyłożyć go do rany na kilka minut, a swędzenie powinno się natychmiast zredukować. Nie zaszkodzi także stosowanie woreczka z lodem – jak wiemy, jest to efektywna metoda na zmniejszenie obrzęku.