Hałas w miejscu pracy – jak sobie z nim radzić?

Nadmierny hałas ma zgubny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W skrajnych wypadkach może on doprowadzić nawet do śmierci. Wiele osób ma jednak tendencję do bagatelizowania tego problemu. Niesłusznie, ponieważ prędzej lub później odczują oni jego negatywne, nieodwracalne konsekwencje. Jeżeli zależy nam na dobrym zdrowiu, zwróćmy uwagę szczególnie na hałas, którego doświadczamy w naszej pracy, a więc miejscu, gdzie spędzamy większość dnia.

Niebezpieczny hałas w pracy – co warto o nim wiedzieć?

Wbrew pozorom na wysoki poziom hałasu są narażone nie tylko osoby pracujące w branży motoryzacyjnej, budowlanej czy hutniczej. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet wówczas, gdy pracujemy w biurze nasz mózg i ciało odczuwają negatywne skutki wysokiego natężenia dźwięku.

Hałasu nie należy bagatelizować. Jego działanie nie tylko może doprowadzić do uszkodzenia narządu słuchu. Kiedy doświadczamy dźwięków o poziomie wyższym niż dopuszczalny jesteśmy zdenerwowani, trudniej jest się nam również skoncentrować. Kiedy jesteśmy narażeni na permanentny hałas, z czasem możemy mieć problemy z nadciśnieniem, przemianą materii, a także odpornością organizmu. Osoby, które na co dzień doświadczają dźwięków o zbyt wysokim natężeniu szybciej się starzeją, mają problemy z krążeniem, statystycznie częściej niż u innych występują u nich udary mózgu, czy zawały serca.

Należy mieć świadomość, że każdy z nas ma inną wrażliwość na dźwięk. Jego wysoki poziom jest szczególnie niebezpieczny dla osób, które przebyły stany zapalne ucha. Słuch nie jest nam dany raz na zawsze, dlatego warto zrobić wszystko, żeby cieszyć się nim jak najdłużej.

Branże szczególnie narażone na hałas

Pracownicy wielu zakładów przemysłowych znajdują się w grupie szczególnie narażonej na wysoki poziom hałasu. Jednocześnie ich pracodawcy zdają sobie sprawę, że są zobowiązani do ochrony zdrowia zatrudnionych przez siebie osób. W tym celu zlecają badanie poziomu hałasu, zapewniają narzędzia mające na celu ochronę słuchu, a także pilnują niezbędnych dla zdrowia przerw.

Choć w pewnych dziedzinach przemysłu ryzyko uszczerbku na zdrowiu z powodu hałasu jest bardzo duże, branże te są pod tym względem szczególnie kontrolowane, a ich pracownicy chronieni. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku ludzi pracujących na własną rękę lub pracowników biurowych. W ich przypadku natężenie dźwięku nie jest aż tak duże, przez co niestety bardzo często jest bagatelizowane. Wielu zawodowych kierowców ma tendencje do długotrwałego i głośnego słuchania muzyki w swoich pojazdach. Pracownicy biur z kolei mają problemy z koncentracją, czują się stale zmęczeni i zdenerwowani, nie podejrzewając, że stan ten może wynikać z permanentnego doświadczania hałasu.

Jak zabezpieczyć się przed hałasem pracując poza biurem?

Współcześnie wielu pracowników narażonych jest na permanentny hałas, który zdecydowanie przekracza dopuszczalne normy. Jego źródła mogą być inne w zależności od charakteru naszej pracy. Przykładowo, kiedy całe dnie spędzamy za kierownicą samochodu, a czas umilamy sobie głośną muzyką, bardzo szybko możemy odczuć negatywne skutki hałasu. Dodatkowo narażamy na niebezpieczeństwo siebie i ludzi dookoła, ponieważ nie słyszymy dźwięków ostrzegawczych. Redukcja hałasu w takim przypadku jest niezwykle prosta. Jeżeli kabina naszego samochodu jest dobrze wyciszona, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko przyciszyć radio. Choć z początku może być to trudne (zwłaszcza, kiedy przyzwyczailiśmy się już do głośnej muzyki), nasze uszy bardzo szybko dostosują się do nowej sytuacji. Dobrym nawykiem jest również zastąpienie jednostajnych, współczesnych utworów muzyką klasyczną. Warto od czasu do czasu przynajmniej na kilka minut wyłączyć dźwięk i delektować się ciszą.

sluchawki wygluszajaceTrudniejsze zadanie mają osoby na własną rękę pracujące przed komputerem. Często są one zmuszeone do wykonywania swoich zawodowych obowiązków w trudnych warunkach, a żeby się skupić zakładają słuchawki i podkręcają dźwięk. W ich przypadku najlepszym rozwiązaniem wydaje się zamiana pracy w kawiarniach i centrach handlowych na czytelnię lub inne ciche miejsce.

Jak sobie radzić z hałasem podczas pracy w biurze?

Praca w biurze może być szczególnie uciążliwa właśnie ze względu na hałas. Przeszkadzają nam ludzkie głosy, kłótnie, rozmowy telefoniczne. Do tego dochodzą atakujące nas ze wszystkich stron odgłosy biurowego sprzętu. Jak efektywnie pracować w takich warunkach, zakładając, że słuchawki z głośną muzyką nie są dobrym rozwiązaniem? Pracownicy biur, którzy mają problemy z hałasem, a nie mają dostępu do wyciszonego pomieszczenia powinny zainwestować w zatyczki do uszu. Czasem zastosowanie dobrej jakości stoperów jest jedynym sposobem na zdrową i efektywną pracę. Należy pamiętać również o regularnym robieniu przerw. W wolnej chwili dobrze jest zrezygnować z biurowych plotek i poszukać chwili samotności. Chwila medytacji w całkowitej ciszy lub ćwiczeń fizycznych z pewnością sprawi, że łatwiej będzie się nam skoncentrować przez najbliższe godziny.