Co to jest zespół policystycznych jajników?

Zespół policzystycznych jajników nazywany w skrócie PCOS to zaburzenia hormonalne negatywnie wpływające na funkcjonowanie kobiecego układu rozrodczego, w tym jajników. W czasie przebiegu choroby wewnątrz układu rozrodczego, tak jak w przypadku naturalnego procesu owulacji, powstają liczne pęcherzyki, wewnątrz których dojrzewa komórka jajowa, jednakże zaburzenia hormonalne uniemożliwiają wydostanie się jej do jajowodu, co powoduje brak możliwości zapłodnienia. https://www.apteka-rozana.eu/uklad-moczowy-i-plciowy.html

Objawy

Objawy PCOS są bardzo różne i wysoce zależne od indywidualnego przypadku danej pacjentki. Jednym z nich są bardzo nieregularne miesiączki lub ich całkowity brak. Nie jest to jednak objaw konieczny, ponieważ choroba ta może występować również w przypadku prawidłowo występującego krwawienia. Intensywne krwawienia, długo trwający zespół napięcia przedmiesiączkowego, wzdęcia, zmiany nastroju czy bóle miednicy i pleców również mogą być oznaką choroby. Wszystkie te objawy powodują kłopoty z zajściem w ciążę, skłonności do przybierania na wadze czy problemy skórne, takie jak trądzik czy hirsutyzm. https://www.apteka-rozana.eu/kosmetyki.html

Leczenie

Leczenie zespołu policystycznych jajników to proces długotrwały, który polega na przyjmowaniu leków antyandrogenowych oraz dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. W jego efekcie objętość jajników zostaje zmniejszona, cykle miesiączkowe powracają, a dla kobiety w trakcie kuracji oznacza to możliwość zajścia w ciążę. Istnieje jednak kilka metod leczenia PCOS. Należą do nich: stymulacja jajeczkowania, kauteryzacja jajników, klinowa resekcja jajników oraz doustna antykoncepcja estrogenowo-gestagenowa.

• Stymulacja jajeczkowania — to metoda leczenia stosowana w przypadku wyrażenia przez pacjentkę chęci zajścia w ciążę. Polega na podaniu specjalistycznego preparatu między piątym, a dziewiątym dniem cyklu. Jeśli jednak ta metoda nie wystarcza zazwyczaj stosowane jest in vitro.

• Kauteryzacja jajników — to metoda inwazyjna, polegająca na nakłuciu torbiela, co ułatwia pojawienie się regularnych owulacji. Efekty takiego rodzaju kuracji widoczne są dopiero po roku.

• Klinowa resekcja jajników — jest to operacja inwazyjna jajników, mająca na celu usunięcie torbiela. Ze względu na ogromne ryzyko powikłań stosowana jest naprawdę rzadko.

• Doustna antykoncepcja estrogenowo-gestagenowa — to metoda stosowana wtedy, gdy kobieta chora na PCOS nie chce zajść w ciążę, ale zależy jej na unormowaniu cyklów miesiączkowych. Polega na stałym przyjmowaniu antykoncepcji i kilkutygodniowej kuracji lekami wywołującymi miesiączkę.