Biała herbata

Herbaty cieszą się wielką popularnością w naszym kraju od lat. Warto jednak przyjrzeć się konkretnym ich rodzajom i poznać przypisane im właściwości.

Biała herbata

Herbata biała jest jest produktem, który pochodzi z wiosennych pąków liściowych krzewów herbacianych. Najpierw ogrzewa się liście parą wodną – robi się to w celu neutralizacji enzymów, a w następnej kolejności liście są suszone. Gotowa biała herbata dostępna w sklepach ma wyjątkowo jasną, słomkową barwę oraz charakteryzuje się delikatnym aromatem.

Jakie są właściwości białej herbaty?

Dzięki niskiemu poziomowi obróbki herbata biała (https://www.czasnaherbate.net/herbaty-biale-c-2_8.html) charakteryzuje się wieloma prozdrowotnymi właściwościami. Ma znaczne działanie pobudzające, a dzieje się to za sprawą wysokiej zawartości kofeiny – omawiany gatunek herbaty posiada jej dwa razy więcej w swoim składzie niż herbata zielona. Dodatkowo biała herbata zawiera wysoki poziom witaminy C, picie jej jest więc zalecane w okresach osłabionej odporności takich jak zima. W porównaniu z herbatą czarną i zieloną biała zawiera najwięcej antyoksydantów, czyli substancji, które eliminują wolne rodniki i chronią organizm przed ich niszczycielskim wpływem. Oznacza to, że częste spożywanie tej herbaty działa pozytywnie na wygląd skóry. Regularne picie naparu z tego gatunku korzystnie wpływa na ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, dlatego filiżanka napoju dziennie może być dobrą profilaktyką chorób układu krwionośnego. Co więcej, biała herbata ma pozytywne działanie na układ kostny, z tego powodu zalecana jest osobom borykającym się z osteoporozą i zapaleniem stawów. Ten rodzaj herbaty ma także właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. 

Jak należy przygotowywać białą herbatę?

Ze względu na niski poziom przetworzenia herbata biała powinna być parzona w odpowiedni, chroniący jej właściwości sposób. Na jedną filiżankę trzeba przygotować łyżeczkę liści. Temperatura parzenia waha się pomiędzy 80 a 90 stopni Celsjusza. Powinno ono trwać od 2 do 5 minut. Dodatkowo jeżeli chce się uzyskać mocniejszy napar należy dodać większą ilość liści, a nie wydłużać czas parzenia. Liście można wykorzystać kilkukrotnie.

Współpraca: Czas na herbatę