Amyloidoza — rozpoznanie, przyczyny i objawy

Amyloidoza jest chorobą układu pokarmowego, przez którą białko nazywane amyloidem, odkłada się wewnątrz komórek różnych narządów, ze względu na brak swojej aktywności. Najczęściej białko to zalega w organach takich jak wątroba czy śledziona, ale występuje również wewnątrz nerek. Schorzenie to nazywane jest inaczej skrobawicą i należy do kategorii dolegliwości wieloukładowych, czyli takich, które mają wpływ na wiele układów wewnętrznych człowieka. Dodatkowo schorzenie to może powodować problemy z różnymi narządami, takimi jak nerki czy serce. Istnieją trzy rodzaje amyloidozy, które dzielą się ze względu na rodzaj białka, jaki jest odkładany w organizmie. Od nich będą zależeć również objawy choroby.

Bezpośrednie przyczyny wciąż nieznane

Pomimo tak dynamicznego rozwoju dziedziny medycznej, bezpośrednie przyczyny wystąpienia amyloidozy wciąż nie są znane. Zbadanie tego jest niemożliwe, ze względu na to, że białko mutuje i przeistacza swoją budowę na niestandardową. Wiadome jest jednak, że tak duża ilość białka gromadzona w danym narządzie uciska go i powoduje zaburzenie jego normalnego funkcjonowania, przez co miąższ narządu zaczyna zanikać. Dzięki intensywnym badaniom i zastosowaniu nowoczesnych technologii odkryto jednak przyczyny pośrednie. Należą do nich genetyka, różne czynniki autoimmunologiczne oraz przewlekłe zapalenia narządów. (https://www.apteka-rozana.eu/przeziebienie-grypa-katar.html)

Rodzaje amyloidozy

Amyloidoza dzieli się na trzy rodzaje: wtórną, rodzinną i pierwotną. Każda z nich spowodowana jest innym czynnikiem pośrednim oraz odkłada inny rodzaj amylozy, czyli białka. Amyloidoza wtórna to schorzenie, w czasie którego objawy przewlekłych zapaleń układów występują jednocześnie. Właśnie dlatego w przypadku tego rodzaju zaburzenia ciężko jest stwierdzić, który z narządów odkłada nadmiar substancji białkowej. Amyloidoza pierwotna to zaburzenie, w czasie którego szpik kostny człowieka produkuje zbyt dużo wadliwych przeciwciał. Przeciwciała te pierwotnie powinny chronić przed patogenami, jednakże ze względu na ich brak poprawnego funkcjonowania, przeciwciała gromadzą się w krwi, przenikają do tkanek i doprowadzają do zaburzenia ich pracy pod wpływem silnego ucisku. Amyloidoza rodzinna należy do najmniej zbadanych zaburzeń z rodziny amyloidozyjnej. Pacjenci, którzy na nią chorują wykazują zdolność genetyczną do autosomalnego dziedziczenia dominującego.

Największy zakres objawów

Amyloidoza to choroba, która posiada największy zakres objawów, a to wszystko ze względu na różnorodność jej trzech rodzajów. W przypadku amyloidozy wtórnej chory może zauważyć stany zapalne, bóle czy niewydolności w kilku organach jednocześnie. W przypadku amyloidozy pierwotnej pacjent ma duże problemy z krzepliwością krwi, czuciem w dłoniach i stopach, duszności, słabą tolerancję na wysiłek fizyczny lub jej całkowity brak, ogólne osłabienie oraz obrzęki. Dodatkowo zauważalne jest obniżenie amplitudy QRS, częstoskurcz komorowy oraz migotanie komór. Na genetyczną amyloidoze mogą wskazywać inne choroby i zaburzenia, takie jak Alzheimer, hepatogemalia lub makroglosja. https:/www.apteka-rozana.eu/