Jak pozbyć się zakwasów?

Intensywny wysiłek fizyczny (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku) niesie ze sobą wiele walorów prozdrowotnych. Fizyczny rozwój naszego ciała i znajomość organizmu pozwala budować kondycję, która w dłuższej perspektywie oddziałuje pozytywnie również na nasz komfort psychiczny. Zdarza się jednak, że dzień po intensywnym wysiłku odczuwamy specyficzny ból określany mianem zakwasów. Czym są tytułowe zakwasy? Skąd się biorą oraz w jaki sposób można się ich pozbyć? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w pierwszej części artykułu związanego z zakwasami. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Czym tak naprawdę są zakwasy?

Zakwasy zgodnie z definicją zamieszczoną w encyklopedii medycznej stanowią zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Nazwa ta ma swoje odniesienie w języku angielskim – Postexercise Muscle Soreness określaną często skrótem DOMS. Dolegliwość ta jest przez wiele osób – także specjalistów błędnie utożsamiana z gromadzeniem się w mięśniach kwasu mlekowego. Zależność ta nie jest jednak oczywista, bowiem kwas mlekowy jest produktem ubocznym procesu metabolizmu i choć na skutek wzmożonego wysiłku odkłada się mięśniach, czego przyczynę bezpośrednią stanowi niedobór tlenu, to w praktyce nie jest on powodem charakterystycznego bólu mięśni. Ból ten następuje dzień po wysiłku fizycznym, choć zdarza się, że może wystąpić 48, a nawet 72 godziny po ćwiczeniach. Kwas mlekowy z kolei zostaje wypłukany z tkanki mięśniowej przez krew maksymalnie godzinę po skończonym treningu, wyjaśnia ekspert z portalu https://www.allecco.pl/. W tym miejscu rodzi się pytanie – co stanowi przyczynę bólu mięśniowego występującego na skutek pojawienia się zakwasów?

Przyczyny występowania zakwasów

Odchodząc od definicji medycznych i mówiąc wprost – zakwasy spowodowane są mikrouszkodzeniami mięśni, które nie były przygotowane na intensywne rozciąganie. To zupełnie naturalny proces i naturalna konsekwencja, która może nam towarzyszyć od 4 do 7 dni. Czas ten poświęcony jest na regenerację mięśni i ich wzmocnienie. O proces powstania zakwasów oraz jego przyczyny postanowiliśmy zapytać specjalistę – Maksymiliana Różańskiego zajmującego się na co dzień rehabilitacją medyczną.
„Zakwasy powstają w mięśniach, które narażone zostały na wzmożony wysiłek fizyczny. Skutkiem nadmiernego wysiłku jest żwawszy przepływ krwi, który powoduje wytworzenie się energii cieplnej – w konsekwencji zachodzą zmiany biochemiczne w komórkach. Jeśli chodzi o przyczyny powstawania zakwasów, to mamy do czynienia z dwiema teoriami na ten temat. Pierwsza mówi o uszkodzeniu mięśni w postaci mikrourazów włókien mięśniowych, druga zaś, o powstaniu stanu zapalnego, który pobudza receptory bólowe w mięśniu. Moim zdaniem zakwasy są wynikiem obu tych przyczyn…”
W kolejnej części artykułu skupimy się na efektywnych metodach pozbycia się zakwasów z uwzględnieniem najnowszych dokonań z zakresu fizjoterapii, a także skutecznych sposobów domowych.