Ranking aut najbardziej przyjaznych dla środowiska.

W poniższym zestawieniu znajduje się 5 aut, które najmniej zagrażają środowisku. Usposobione ekologicznie pojazdy będą świetnym wyborem dla osób, którzy chcą się walnie przyczynić do ochrony naszej wspólnej matki ziemi. Co ciekawe – wcale nie muszą być to auta elektryczne. Poznajmy samochody żyjące za pan brat z naturą.

1. Toyota Prius.

Model nowej generacji został wyposażony w stosunkowo pojemny silnik – 1.8 HSD. Pomimo tak dużej pojemności spalanie w przestrzeni miejskiej jest imponująco niskie i wynosi 4l/100km. Jednak spalanie nie gra w tym przypadku pierwszych skrzypiec we wpływie na środowisko. Najważniejszym elementem jest tu emisja CO2 wynosząca 89g przy kołach 15 calowych. Wraz ze wzrostem cali rośnie proporcjonalnie emisja CO2. To niewątpliwie imponujące parametry – niestety cena raczej nie wzbudzi naszej aprobaty. Ceny Priusa w Polsce wynoszą ok. 100.000zł.

2. Volkswagen Lupo 3.

Seria Lupo została stworzona z myślą o kobietach pragnących szybko się przemieszczać po miejskiej dżungli. Model nr3 z owej serii nadaje się do tego idealnie – zwłaszcza, że ma wiele walorów proekologicznych. Spalanie w przypadku tego nie wielkiego pojazdu oscyluje w granicach 3l/100km, absolutną innowacją jest specjalnie zaprojektowana funkcja ECO. Polega ona na automatycznym wyłączeniu silnika podczas dłuższego przyciśnięcia pedału hamulca. Funkcja ta przyczynia się również do rekordowo niskiej emisji CO2, która w przypadku VW Lupo 3 wynosi zaledwie 82g na kilometr.

3. Citroen C3.

Produkcja tej jakże udanej generacji rozpoczęła się w roku 2002. Paradoksem modelu C3 jest wykorzystanie silników diesla, które jak się okazało walnie przyczyniło się do ograniczenia emisji spalin. Silnik HDI o pojemności 1.4 znakomicie radzą sobie z wszelkimi ograniczeniami, a objawia się to w produkcji 110g CO2/1km. W roku 2011 wprowadzono kolejne innowacyjne rozwiązania w układzie napędowym, co pozwoliło na spadek emisji o niespełna 15g w skali kilometra.

4. Renault Clio 2.

Clio drugiej generacji znane jest również wielu osobom jako popularna Thalia. Auto już w momencie produkcji przyciągnęło wielu ekologów zajmujących się emisją spalin i w większości przypadków wywarło na nich duże wrażenie. Stało się tak ze względu na emisję 111g CO2 na 1km, co na owe czasy było wynikiem rekordowym – zwłaszcza w przypadku jednostek napędowych o pojemności 1.5. Rzecz jasna w ofercie producenta pojawiły się inne – atrakcyjne pod względem ekologicznym jednostki, jednak żadna nie osiągnęła tak świetnych wyników jak tytułowa.

grill

5. Audi A1.

Audi to jedna z najbardziej znanych i cenionych marek w branży motoryzacyjnej. Trudno zatem się dziwić, że każdy ruch producentów z Inglostadt jest śledzony przez miłośników motoryzacji z całego świata. Nie inaczej było w przypadku produkcji modelu A1. Debiut i oficjalna prezentacja miały miejsce na prestiżowych targach Geneva Motor Show – wówczas imponujące okazały się liczby. Audi A1 wyposażone w silnik 1.6TDI emituje 100g CO2 na jeden kilometr, co paradoksalnie jest wynikiem rekordowym pomimo występowania mniejszych jednostek silnikowych w tym modelu.