Okres rozkładu podstawowych produktów. Fakty i mity.

Ile czasu rozkłada się ta nieszczęsna torebka foliowa, która przytaczana jest nieustannie od lat jako niszczyciel środowiska? Zdania są mocno podzielone. Sami eksperci dyskutując nad tym tematem bardzo często sobie zaprzeczają. Jedno jest pewne – okres rozkładu jest bardzo długi, podobnie jak w przypadku innych produktów użytku codziennego. Warto zatem przyjrzeć się większości z nich i sprawdzić – czy aby na pewno nie przyczyniamy się do powolnego umierania naszej wspólnej matki ziemi?

Butelki.

Warto zacząć od butelek – których najwięcej spotkać można w przydrożnych rowach i lasach. Aby mocniej unaocznić długość ich rozkładu warto je podzielić na butelki plastikowe oraz szklane. Jeśli chodzi o te pierwsze bardzo często towarzyszy im tajemnicze określenie – PET. Co to takiego? Jest to skrót znany od roku 1941, który oznacza nazwy składników tworzywa sztucznego. Pełna nazwa to politereftalan etylenu. Masowa produkcja butelek PET została zapoczątkowana w latach 70’ i trwa po dziś na bardzo szeroką skalę. Aby mówić o szkodliwej działalności tego rodzaju butelki należy przyjrzeć się procesowi produkcyjnemu. Butelki plastikowe wytwarzane są na maszynach rozdmuchowych. Proces ten wykorzystuje półprodukt jakim jest preforma PET. Ulega on podgrzaniu do temperatury około 80 stopni C – ten zabieg pozwala na uzyskanie pożądanej elastyczności, następnie zostaje umieszczony w należytej formie i rozdmuchany przez powietrze o wysokim ciśnieniu, aż do otrzymania określonego kształtu. Taka butelka odznacza się ogromną odpornością na czynniki zewnętrzne – stąd jej olbrzymia popularność. Jeśli chodzi o sam proces utylizacji, to jest on banalny – butelka ulega rozdrobnieniu i przetworzeniu za pomocą metody opisanej powyżej. Ponadto z butelek PET wytwarza się materiały takie jak polar, czy rajstopy. Trudno jednoznacznie określić ramy czasowe rozkładu. Specjaliści twierdzą, że wpływ na długość wspomnianego procesu ma wiele czynników. Ogólnie przyjęto, że butelka PET rozkłada się na przestrzeni 150-1000 lat. Pozostaje pytanie – co z butelkami szklanymi? Oczywiście proces powstawania szkła jest wszystkim doskonale znany, zaś proces jego rozkładu – już niekoniecznie. Warto podkreślić, iż do szkło z którego produkuje się butelki jest znacznie grubsze od innych wariantów szkła – np. szklanki. Rozkład jednej szklanej butelki wynosi ok. 4.000 lat.

chmury

Papierosy.

Jeden papieros zawiera w sobie ponad 200 substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka i środowiska. Stanowią je głównie substancje smołowe oraz fenole. Tylko jeden wyrzucony niedopałek zatruwa około 1m sześciennego gleby – co jest wynikiem zatrważającym. Ale to nie koniec – przysłowiowy pet wrzucony do jeziora, stawu, bądź rzeki zatruwa aż 100m sześciennych. Jego rozkład jest w dużej mierze uwarunkowany od obecności filtra. Papieros z filtrem rozkłada się średnio 2 lata, zaś bez – kilka miesięcy. Poniżej znajdują się inne produkty użytku codziennego z okresem ich rozkładu.

– aluminiowa puszka – ok.100 lat.
– zapalniczka – ok. 100 lat.
– torebka foliowa- ok. 400 lat.
-bilet ZTM – ok. 3msc.

Pozostaje mieć nadzieję, że wszyscy się zreflektujemy i uda nam się zatroszczyć o nasze wspólne środowisko. Przed wyrzuceniem butelki, bądź torebki foliowej warto się kilka razy zastanowić.