Jaki wpływ na ochronę środowiska mają papierowe torby?

W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie tematem ochrony środowiska, a to wszystko za sprawą zauważalnego kryzysu środowiskowego na całym świecie. Zanieczyszczone powietrze, wycinki lasów, wymierające gatunki czy zaśmiecenie oceanów to tylko niektóre z czynników, jakie wpływają na systematyczne niszczenie naturalnego ekosystemu naszej planety. Dlaczego więc powinniśmy ochronić środowisko? Ponieważ ma ono ogromny wpływ na nasze życie. Gdyby nie pszczoły zapylające rośliny, nie mielibyśmy jedzenia, natomiast jeśli nie byłoby drzew, zabrakłoby nam tlenu i udusilibyśmy się w naszych własnych zanieczyszczeniach. W naturze wszystko ma swoje miejsce i żadne stworzenie nie powinno panować nad innymi, jednak jeśli już objęło rolę władcy, niech robi to mądrze. To od nas zależy, czy ten świat umrze, czy też nie. Postępując we właściwy sposób można uratować Ziemię od katastrofy ekologicznej.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni

W dużej mierze los planety zależy nie tylko od głów państw, które podejmują najważniejsze decyzje, ale również od zwykłych mieszkańców miast czy wsi. Mówi się, że dodając cegiełkę do cegiełki można zbudować dom. Z ochroną środowiska jest tak samo. Każdy z nas, wprowadzając drobne zmiany w naszych codziennych przyzwyczajeniach może wpłynąć na kondycję Ziemi i to, czy nasze dzieci będą mogły w przyszłości korzystać z jej dóbr.

Papierowa torba zamiast plastikowej

Pierwszą rzeczą, jaką możemy zrobić jest odrzucenie użytkowania reklamówek na rzecz wielorazowych toreb lub ich papierowych odpowiedników. Niemal każdy z nas idąc na zakupy do supermarketu korzysta z reklamówki. Taka reklamówka przebywa długą drogę na wysypisko, w pierwszej kolejności trafiając do naszego domu, następnie do kosza, przez wywóz śmieci aż do punktu docelowego. Zdarza się jednak, że taka reklamówka umyka gdzieś w czasie tego procesu. Nie raz możemy zobaczyć plastikowe reklamówki fruwające przez miasto. Plastik na rozłożenie się do stanu niezagrażającego Ziemi potrzebuje wielu lat, a w czasie tego procesu wydziela niebezpieczne substancje chemiczne, które dostają się w pierwszej kolejności do ziemi, a następnie do naszej wody, jedzenia, które spożywamy i powietrza, którym oddychamy. Zupełnie inaczej stałoby się w przypadku papierowej torby, która nie zawiera szkodliwych substancji, bo jak wiemy, papier stworzony jest z drzew, które wręcz przyczyniają się do dobra naszej planety.

Materiałowe torby

Innym rozwiązaniem jest stosowanie wielorazowych materiałowych toreb na zakupy, potocznie nazywanych szmaciankami. Jest to świetna alternatywa dla plastikowych reklamówek, ze względu na oszczędzenie dużej ilości pieniędzy z naszego funduszu domowego. Ktoś może pomyśleć, że to przecież tylko kilka groszy wydanych na reklamówkę. Prawda, o ile kupimy ją tylko jednorazowo. Jednakże, wyobraźmy sobie, że ktoś robi zakupy trzy razy w tygodniu w popularnej sieciówce, w której reklamówka kosztuje około 25 groszy. Na przestrzeni miesiąca wyda na wszystkie reklamówki złotówkę, natomiast na przestrzeni roku jest to aż 12 złoty z naszego budżetu. Gdyby używał zwykłej szmacianki, nie wydałby nic, a za 12 złotych mógłby kupić już coś dobrego dla siebie.

Przy współpracy z firmą Lemitor oferującą pomiar zanieczyszczeń powietrza.