Rozwój medycyny

W przeszłości medycyna była naprawdę często bezradna wobec konkretnych schorzeń. Chorzy cierpieli, klasycznym rozwiązaniem było spuszczanie im krwi albo wykorzystywanie pijawek. Przykładem może być także pojawienie się dżumy, choroby jaka podczas średniowiecza zbierała ogromne żniwo, w tak zwanym morowym powietrzu. Obecnie na szczęście lekarze dysponują już kategorycznie szerszą wiedzą, chociaż nadal są pewne „czarne plamy” i nie wszystkie choroby można wyleczyć.

medicine-37101_640Jednym z ogromnych osiągnięć obecnej medycyny są głównie komórki macierzyste w ortopedii, które dają szansę na leczenie przypadków, jakie jeszcze do niedawna mogłyby się wydawać beznadziejne. Takie komórki mają poza tym wiele innych zastosowań. Ludzki układ kostny jest obecnie kategorycznie bardziej obciążony – dużo osób całe dnie siedzi przed komputerem, w niewłaściwej pozycji, ponadto, problemem jest otyłość, a nawet kilka nadprogramowych kilogramów stanowi dla organizmu człowieka rzeczywiście znaczące obciążenie. Z tego powodu ortopedia to ta dziedzina medycyny, jaka nie może narzekać na brak pacjentów – zwłaszcza wśród sportowców. Należy też zaznaczyć postępy, jakie zostały uczynione w leczeniu otyłości, jaka jest kategorycznie jedną z najpoważniejszych chorób nowoczesnego świata.

Zastosowanie bajpasa żołądka, czyli zredukowanie jego pojemności, jest jedną z najbardziej skutecznych metod walki z nadmierną otyłością, chociaż podobne zabiegi wykonuje się wyłącznie w trudnych przypadkach, kiedy otyłość jest rzeczywiście istotna albo ruch i dieta zawiodły. Popularnym rozwiązaniem jest także wszczepienie do żołądka balona, który gwarantuje uczucie sytości, w ten sposób pacjent spożywa mniejszą ilość jedzenia. Medycyna taka jest dziś także ratunkiem dla osób, które nie mogą posiadać dzieci. Nasza przychodnia jednak proponuje przede wszystkim pomoc sportowcom, którzy odnieśli w czasie zawodów ciężkie kontuzje. Komórki macierzyste podawane w biodro są w takich przypadkach wręcz zbawienne.

Medycyna daje człowiekowi szansę na dłuższe życie w dobrym zdrowiu. Niestety nie jest w stanie wyeliminować określonych postaci nowotworów bądź choroby AIDS itp. Jest jednak w stanie pomóc w przypadku złamań czy urazów, dlatego zapraszamy wszystkich sportowców i nie tylko jeśli chcą jak najszybciej wrócić do formy.