Prywatne leczenie. Nie zawsze jest lepsze.

Prywatne leczenie stało się w naszym kraju codziennością. Bardzo niewiele osób chodzi do dentysty, który ma kontrakt z NFZ i przyjmuje bezpłatnie. Niemało osób i to z róznych powodów, decyduje się na prywatne badania. W przypadku osób dobrze sytuowanych, popularne jest stricte prywatne leczenie. Czy zawsze takie rozwiązanie ma sens? Czy leczenie w gabinetach prywatnych jest lepsze od leczenia refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia?

Utarło się, że prywatne leczenie znaczy lepsze, nie zawsze jednak tak jest. W przypadku leczenia stomatologicznego mamy organiczną możliwość wyboru, gdyż dentystów posiadających kontrakt NFZ i przyjmujących w rozsądnych terminach jest niewielu, w przypadku lekarzy innych specjalności, jest jednak inaczej, a prywatne leczenie może w tym momencie być gorszym wyborem.

W przypadku prywatnego leczenia, szczególnie w ośrodkach, które nie są duże, nie mówi się o braku dostępności do diagnostyki laboratoryjnej i o podobnych problemach. Badania laboratoryjne zlecane są podmiot zewnętrznym, nierzadko wykonywane… w pobliskim szpitalu. Szpitalu, w którym takie same badania możemy wykonać za darmo. W przypadku diagnostyki medycznej jest podobnie. Nie każdy prywatny ośrodek dysponuje odpowiednimi aparatami, może zatem skierować nas do szpitala, gdzie – z uwagi na skierowanie z gabinetu prywatnego – za badanie będziemy musieli zapłacić.

Oczywiście prywatna opieka medyczna ma również swoje plusy. Mniejsze kolejki do lekarzy, bardziej przyjazne podejście do pacjenta, brak uciążliwej biurokracji. Nie oznacza to jednak, że zawsze jest lepszym rozwiązaniem.

Jeśli zależy nam na dobrym leczeniu, musimy wybierać miejsca, w których pomoc zostanie nam udzielona szybko i będzie ona skuteczna, samo leczenie zaś będzie wykonane przy pomocy najnowszych metod i dobrych urządzeń medycznych. W wielu przypadkach będzie oznaczać to jedno skorzystanie z publicznej służby zdrowia. Z plusami i minusami tego rozwiązania. Oczywiście prywatne leczenie również ma sens, nie wszystko jednak w gabinecie prywatnym można wykonać, nie wszystko również jest sens wykonywać, skoro, bowiem można to samo wykonać bezpłatnie w szpitalu lub ośrodku posiadającym umowę z NFZ. W takich sytuacjach sens płacenia za badania i leczenie jest niewielki. Warto o tym pamiętać i szukać najlepszych w danej sytuacji rozwiązań.