Zawał serca (atak serca)- jak przebiega i jakie są objawy?

Zawał serca spowodowany jest długotrwałym niedokrwieniem mięśnia sercowego, co prowadzi do obumarcia jego części. Zawał dotyczy zazwyczaj osoby po 40 roku życia, z czego większość to mężczyźni, choć coraz to więcej kobiet po 65 roku życia również przeżywa ten problem.

Czynnikami ryzyka zawału serca są:

 • Palenie tytoniu (także bierne)
 • Nadciśnienie tętnicze
 • Cukrzyca
 • Podwyższony poziom cholesterolu
 • Wcześniejsze zawały u członków rodziny
 • Infekcje

Objawy towarzyszące atakowi serca

Zawał serca następuje u osób posiadających dławicę (dusznicę) piersiową, a także może być jej pierwszym objawem. W rzadszych przypadkach atak jest spowodowany inną przyczyną. Najczęstsze objawy to:

Bardzo silne, długotrwałe, zazwyczaj trwające ponad 20 minut bóle w klatce piersiowej, które zazwyczaj występują w spoczynku.

bol-serca

Bóle mają charakter tępy, rozrywający, ściskający, palący, duszący i często spowodowane są nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Zlokalizowane są za mostkiem lub po lewej stronie klatki piersiowej. Rzadziej są z prawej jej strony lub w jamie brzusznej- zawał serca ściany dolnej.
Bóle w klatce piersiowej mogą promieniować aż do lewego barku, ramienia, łokcia, dłoni, szyi, gardła, szczęki i pleców.

W niektórych przypadkach obserwuje się dolegliwości nietypowe, trudne do rozpoznania- zwłaszcza w czasie zawału dolnej ściany serca, podczas którego objawami są jedynie bóle brzucha, wymioty, złe samopoczucie, nudności. Często więc mylone są z inną chorobą np. grypą żołądkową.

Chory u którego wystąpił zawał serca nie zawsze odczuwa bóle. Mogą pojawić się duszności i uczucie ciężaru w klatce piersiowej.

Często powstaje osłabienie organizmu, które może doprowadzić nawet do zasłabnięcia i utraty przytomności.

Chorzy przeżywający zawał serca często zlani są zimnym potem.

Ciśnienie tętnicze krwi może być normalnie, niskie lub zbyt wysokie, jednak tętno jest zazwyczaj przyspieszone.

Często objawami powstałego serca jest po prostu arytmia lub niewydolność mięśnia sercowego.
Jeżeli chory zaobserwuje długotrwałe, silne bóle, które pojawiają się w spoczynku (bez wcześniejszego wysiłku) i w porach nocnych, jest to niepokojący sygnał i należy być świadomym zawału.

Następstwa Zawału serca

Zawał serca jest poważną chorobą, która często prowadzi do śmierci nawet około 50% przypadków! Najwięcej chorych na zawał umiera jeszcze przed przybyciem do szpitala, a śmiertelność szpitalna zmniejsza się systematycznie dzięki kardiologii. Zawał może prowadzić do upośledzenia sprawności ruchowej i może wiązać się ze zmniejszeniem aktywności fizycznej. W wielu przypadkach możliwe jest zapobieganie temu, gdy wcześniej rozpoznany zostanie atak serca i zostanie podjęte właściwe leczenie. Ważne jest także całkowite przekształcenie trybu życia (zdrowe odżywianie, zaprzestanie przyjmowaniu używek, paleniu papierosów i inne).

Co robić gdy podejrzewa się zawał?

Gdy osoba podejrzewa, że wystąpił u niej zawał, powinna natychmiast przerwać wykonywane czynności, a następnie usiąść lub położyć się. Pomieszczenie, w którym przebywa powinno być dobrze wentylowane (należy otworzyć okno aby dopuścić świeże powietrze). Osoba powinna zachować spokój i usadowić się w wygodnej pozycji. Należy także zażyć aspirynę. Gdy ból nie minie przez 5-15 minut, konieczne jest wezwanie pogotowia.

Gdy po wyjściu ze szpitala nadal występują dolegliwości bólowe, trzeba koniecznie szybko skontaktować się z lekarzem, być może w celu zmiany metody leczenia lub wykonaniu dodatkowych badań. Jeśli po wyjściu ze szpitala pojawiają się obrzęki, duszności i łatwe męczenie się, natychmiast należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ mogą to być objawy niewydolności krążenia, które wymaga leczenia.

Badania, które służą diagnostyce i rokowaniu

 1. Gdy u osoby występują bóle dławicowe, będące głównym objawem zawału, lekarz pogotowia wykonuje wywiad, badanie, pomiar ciśnienia tętniczego i tętna, badanie EKG.
 2. W izbie przyjęć osobie z podejrzeniem zawału wykonuje się: wywiad, badanie, pomiar tętna, ciśnienia tętniczego, badanie EKG, badanie ECHO serca, badania krwi- tak zwane enzymy.
 3. Na oddziale osobie z rozpoznanym zawałem serca wykonuje się: wywiad, badanie, częsty pomiar ciśnienia tętniczego, badanie EKG, ECHO serca (więcej o badaniu na stronie kardio-med), RTG klatki piersiowej, częsty pomiar ciśnienia krwi i tętna, badania krwi- tak zwane enzymy, pilną koronarografię i angioplastykę, test wysiłkowy.

  badanie ekg - wykres - kardio-med kraków

 4. Po wypisaniu ze szpitala należy stale odwiedzać kardiologa i okresowo wykonywać badania takie jak: badanie EKG, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, kontrola poziomu cukru we krwi, kontrola poziomu cholesterolu we krwi, badanie ECHO serca, test wysiłkowy. U niektórych po zawale serca wykonuje się także koronarografię. Często lekarz decyduje się również na wykonanie szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.