Problemy z sercem – choroby, profilaktyka

Każdy dobrze wie, że umiejscowione jest w środku naszej klatki piersiowej w tak zwanym „worku osierdziowym”. Potocznie mówi się, że umiejscowione jest po lewej stronie ciała, bo ustępuje mu płuco lewe. Serce odpowiada na wszystkie emocje przykładowo jeśli jesteśmy zdenerwowani, płaczemy, obawiamy się czy jesteśmy szczęśliwi, kołacze ono coraz szybciej w celu dostarczenia z krwią wszystkim komórkom tlenu, przez to uważa się je za symbol ludzkich uczuć.

Jakie są najczęstsze przyczyny chorób serca?

  • Duszności powiązane ze schorzeniami serca mogą pojawić się nawet po spokojnym spacerze albo w czasie relaksu. Zdarza się że występują nagle, bez konkretnego powodu.
  • Osłabienie wynika z osłabienia naszego serca, nie pompującego odpowiedniej ilości krwi kluczowej do odżywienia komórek w organizmie. Zazwyczaj osoba z chorym sercem czuje się dobrze rano, a zmęczenie nieoczekiwanie narasta w ciągu dnia.
  • Mdlenie powstają wtedy gdy serce nie pompuje do mózgu odpowiedniej ilości krwi która zawiera tlen. Po czasie ok. dziesięciu sekund tego rodzaju braku dotlenienia ma miejsce omdlenie. Przeważnie jego powodem na tle sercowym jest arytmia czyli gdy serce nie bije wystarczająco szybko (mniej niż 60 razy na minutę) lub za szybko (szybciej niż 100 razy na minutę). W skutek tego krew nie dociera rytmicznie do mózgu.
  • Kołatanie serca czyli mocne i bardzo przyspieszone bicie, co oznacza wystąpienie przedwczesnego, dodatkowego skurczu serca. Po nim chory odczuwa gwałtowny skurcz, wynikający z konieczności nadgonienia i zrównania pracy przez serce. Najniebezpieczniejsze są zdarzenia występujące dłużej niż 2-3 minuty, kiedy serce szybciej bije, nie związane z wysiłkiem fizycznym. Takim napadom zazwyczaj akompaniuje silny ból w klatce piersiowej i/lub zasłabnięcie.
  • Opuchnięcia, które zauważyć można na nogach, wokół kostek, w dolnej części naszego tułowia lub na klatce piersiowej mają przeważnie związek ze złą pracą serca. Takie, które powstają w okolicach brzucha i na kończynach dolnych najczęściej świadczą o osłabieniu prawej strony mięśnia sercowego.
  • Sina skóra pojawia się na całym ciele, ustach, paznokciach, przeważnie kiedy temperatura jest wysoka. Zwykle wskazuje ona na choroby serca.
  • Ból w klatce piersiowej, przeważnie jako dusznica, ma początek po środku klatki piersiowej, w towarzystwie ściskania. Może on rozchodzić się aż po ramiona, szyję i żuchwę. Czas jego trwania to przeważnie mniej niż kwadrans, a jak zaobserwujemy, że trwa dłużej niż 15 minut – możliwy jest zawał serca. Dusznica często pojawia się w czasie ćwiczeń lub podczas nerwowej sytuacji, a cofa się podczas odpoczynku.

Niepokojące objawy

Jeśli zaobserwujemy objawy, które mogą podpowiadać o możliwej chorobie serca, trzeba niezwłocznie zgłosić się do kardiologa. Po czterdziestce rekomenduje się kontrolę co roku – wyjaśnia kardiolog Łukasz Tekieli. Lekarz podczas takiej wizyty rzecz jasna osłuchuje serce przez stetoskop oraz mierzy tętno. Jeśli serce pracuje dobrze, to puls to około 70 uderzeń na minutę.

Powodami zawału serca są przeważnie: za dużo złego cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, długotrwały stres, wysoki poziom cukru we krwi, palenie papierosów, wystąpienie depresji, otyłość, brak wysiłku fizycznego, alkohol, wiek.

Jak dobrze zadbać o serce

Podstawą jest kompletne odstawienie nałogów typu palenie. Daj swojemu sercu regularne ćwiczenia. Istotne jest aby się dotleniać, np. poprzez spacery, które pomagają obniżyć stres. Bardzo istotne jest właściwe odżywianie się .

dieta-dobra-dla-serca

Na co zwrócić uwagę?

Mięsień sercowy jest organem pracującym najwięcej ze wszystkich mięśni naszego organizmu i w ogóle nie mającym przerwy w kontraście do pozostałych. Często zawodzi nas rozmaitymi wadami i chorobami, przeważnie gdy my sami mocno przyczyniamy się do ich występowania zażywając używek czy niedobrze jedząc. Co przyczynia się do choroby serca i które objawy mogą być oznaką choroby?

Objawy schorzeń serca mogą wystąpić niespodziewanie lub krokami narastać przez kilka lat. Schorzenia serca są tymi, które w większości przypadków powodujemy my sami poprzez za częste sytuacje stresowe, których powinniśmy unikać, niedobrą dietę, często skutkującą wysokim poziomem cukru we krwi, także powodujących choroby serca. Od zawsze wiadomo, że strasznie szkodliwe używki jak alkohol lub papierosy również znacząco przyczyniają się do rozwoju chorób najważniejszego ludzkiego mięśnia.