Jakie są rodzaje USG i na czym polega badanie?

Ultrasonografia to badanie, które za pomocą uzyskane obrazu pozwala na ocenę stanu narządów i tkanek w organizmie ludzkim. Współcześnie jest najpopularniejszą i najbardziej bezpieczną metodą wykorzystywaną przez wielu lekarzy z całego świata.

Pierwsze badania z zastosowaniem Ultrasonografu przeprowadzone zostały w połowie XX wieku. Jakie są rodzaje USG i jak przeprowadza się badanie?

Jak działa Ultrasonograf?

Podczas badania USG wykorzystywane są fale ultradźwiękowe w częstotliwości 2-50 MHz. Odbite lub pochłonięte fale ukazane są na ekranie w kolorze czarnym lub szarym, dzięki czemu możliwa jest szczegółowa obserwacja zarysu wewnętrznych narządów.

Przyrząd ultrasonograficzny składa się z sondy, która tworzy i odbiera ultradźwięki oraz z monitora, na którym widoczny jest obraz badanego narządu. Możliwe jest zatrzymanie poruszającego się obrazu w celu wykonania zdjęcia lub precyzyjnej obserwacji budowy, rozmiaru narządu wewnętrznego oraz wykrycia powstałych zmian.

W zależności od rodzaju badanego obszaru używane są różne typy głowic (liniowe, konweksowe, sektorowe). W zależności od usytuowania danego narządu, wieku pacjenta, sylwetki osoby badanej, stosowane są różne częstotliwości fal ultradźwiękowych. Podczas badania wykorzystywany jest również żel, którym lekarz smaruje skórę pacjenta, dzięki któremu likwidowane są pęcherzyki powietrza, wskutek czego powstały obraz jest wyraźny i precyzyjny.

USG serca- Na czym polega?

USG serca (inaczej Echo serca, ultrasonokardiografia) to badanie, dzięki któremu możliwa jest ocena budowy serca oraz jego funkcjonowania. Podczas USG obserwowane jest budowa i praca zastawek sercowych oraz stan przedsionków i komór (objętość, grubość ścian oraz kurczliwość). Echo serca pozwala lekarzowi wykryć nieprawidłowość w pracy serca, postawić diagnozę oraz wybrać metody leczenia schorzeń.

Wskazaniami do wykonania USG serca są:

 • Nadciśnienie tętnicze
 • Choroba niedokrwienna serca
 • Nowotwór serca
 • Wady serca (wrodzone i nabyte)
 • Zapalenie mięśnia sercowego
 • Zapalenie wsierdzia
 • Choroba zakrzepowa-wektorowa
 • Zaburzenia rytmu serca
 • Choroby osierdzia

Jak przebiega Echo serca?

USG serca przeprowadzane jest w pozycji leżącej, na lewym boku, z odsłoniętą klatką piersiową. Głowica, wysyłająca i odbierająca fale ultradźwiękowe jest smarowana specjalnym żelem, który poprawia ich przepływ. Następnie lekarz przykłada urządzenie do klatki piersiowej pacjenta (w okolicy serca) pod różnym kątem. Powstały obraz ukazany jest na ekranie aparatu i nagrywany na płycie CD lub drukowany na specjalnym papierze. Badanie trwa około 30-60 minut i jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta.

Istnieje również inny rodzaj badania USG- badanie przepływowe, które stosuje się w celu bardziej szczegółowej obserwacji budowy i pracy serca. Podczas takiego badania, do przełyku pacjenta umieszczana jest sonda, którą wprowadza się na głębokość położenie serca.

Jak przygotować się do USG serca?

Echo serca, w odróżnieniu od innych rodzajów USG nie wymaga specjalnego przygotowania się do przeprowadzenia badania. Przed ultrasonografią serca dozwolone jest jedzenie oraz picie. Jest to badanie nieinwazyjne, nie powodujące naruszenia tkanek organizmu, dlatego często stosuje się je u kobiet w ciąży i dzieci. Istnieje możliwość powtarzania badania wielokrotnie, ze względu na 100% bezpieczeństwo.

USG wewnętrzne- rodzaje

Badanie Usg wewnętrzne polega na wprowadzeniu głowicy ultrasonograficznej do wnętrza ciała pacjenta. Dzieli się je na:

 • Badanie dopochwowe (endowaginalne), które stosowane jest przez ginekologów i położne. Podczas badania, sonda ultrasonograficzna umieszczana jest w pochwie pacjentki, dzięki temu możliwa jest obserwacja i ocena zmian powstałych w narządach rozrodczych.

Wskazaniami do wykonania USG transwaginalnego są: krwawienie z dróg rodnych, silne bóle podbrzusza, silny ból w czasie menstruacji, zaburzenia lub zatrzymanie cyklu miesiączkowego, podejrzenie niepłodności, podejrzenie zmian w jajnikach lub macicy (torbiele, nowotwory), wady narządów rodnych, trudności w czasie ciaży.

Jak przygotować się do badania dopochwowego?

Przed badaniem zaleca się całkowite opróżnienie pęcherza. Ważne jest także, aby pacjenta znała datę rozpoczęcia i czas trwania ostatniej miesiączki. Jeśli pacjentka przeprowadzała już badanie tego typu, powinna przynieść do lekarza dawne wyniki.
Przed rozpoczęciem badania, pacjentka rozbiera się od pasa w dół i kładzie na plecach na lekarskim łóżku. Ginekolog smaruje sondę specjalnym żelem, którego celem jest zmniejszenie tarcia podczas badania. Po wprowadzeniu jej do pochwy pacjentki, na ekranie komputera widoczny jest obraz z wnętrza układu rozrodczego. Badanie jest zazwyczaj bezbolesne, jednak w niektórych przypadkach może wystąpić niewielkie uczucie dyskomfortu. Po ukończeniu badania pacjentka otrzymuje precyzyjny opis badania oraz zdjęcia lub film.

 • USG endorektalne- jest badaniem pozwalającym na ocenę dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas badania, do odbytu pacjenta umieszczana jest głowica wraz z gumowym, napełnionym wodą kapturkiem, dzięki któremu powstały obraz jest bardziej szczegółowy. Badanie endorektalne wykonywane jest w przypadku podejrzenia nowotworów w jelicie.