Na czym polega dieta 8-godzinna?

Dieta trwa jedynie przez trzy dni w tygodniu. Z jakiego powodu? Jej twórcy twierdzą, że za szybkie chudnięcie nie jest bezpieczne, bo często doprowadza do efektu jojo. Dieta 8-godzinna daje szansę na dosyć sprawne, ale bezpieczne zrzucenie około 2 kilo tygodniowo. Jest to dosyć duże zrzucenie wagi jak na tak krótki okres, dlatego aby nie zmniejszyć metabolizmu, stosuje się 4 dni przerwy i z powrotem przez trzy dni tygodnia stosuje się zasady tej diety.

Wolno spożywać co chcesz, ale powinny to być produkty zdrowe, pełnoziarniste, świeże warzywa i owoce, chude ryby, ciemne pieczywo. Według autorów diety, głównym powodem jej działania jest szesnastogodzinna przerwa, czas przeznaczamy na przetrawienie jedzenia. W tym czasie organizm oczyszcza się ze szkodliwych substancji.

Dieta ośmiogodzinna nie wymusza liczenia kalorii, trzymania się skomplikowanego jadłospisu, jedzenia co kilka godzin ani nie koncentruje się na wyrzeczeniach. Trzymając się tej diety można spożywać wszystko co chcemy w dowolnych ilościach.

Dieta 8-godzinna ostatnimi czasy jest bardzo modna w stanach, tłumaczy dietetyk Anna Mruk. Bestseller „New York Times” na swoich stronach opisał ją: „Obserwuj znikające kilogramy bez patrzenia na to co jesz”. Jakiś czas temu ta dieta przybyła również do Polski i zdobywa coraz większą popularność. Czym jest i czy jest skuteczna?

Autorzy tej diety zapewniają, że trzymając się tej diety pozbędziesz się nawet 2,5 kg na tydzień. Czyli? 10 kg wagi w dół w okresie 6 tygodni, bez trudnych wyrzeczeń i katorgi. Czy dieta jest bezpieczna i można stosować ją przez dłuższy okres? Dieta ta nie wymusza na nas wykształcenia swoich nawyków żywieniowych. Autorzy nie wymuszają jedzenia śniadania, który uważany jest za najważniejszy posiłek dnia, a piszą, że pierwszy posiłek można zjeść o porze na jaką ma się ochotę np. przed południem.

Główne zasady diety ośmiogodzinnej to jedzenie przez 8 godzin i 16 godzin postu.

Warto pamiętać! Motto mówi: „Jedz co chcesz przez 8 godzin i trać kilogramy”, jasne jest, że gdy przez 8 godzin będziesz spożywała słodycze, fast-foody, tłuste mięso, a później przez 16 godzin będziesz nic nie jeść, dieta nie zadziała.

Działanie

Podczas tej diety możemy spożywać co chcemy, w ilościach jakich potrzebujemy, ale trzeba uważać na wysoko kaloryczne jedzenie, wtedy lepiej kupić zdrową żywność. Zasady tej diety można stosować tylko przez 3 dni w tygodniu, bo stosowanie jej przez dłuższy czas może dać niepożądane skutki. Tak więc w poniedziałek, wtorek, środę spożywamy posiłki w godzinach 8-16, a potem po godzinie 16 post i pijemy jedynie zdrową, niegazowaną wodę mineralną i inne płyny niesłodzone. Płyny ułatwią organizmowi na łatwe trawienie pożywienia, które wcześniej zjedliśmy.