Cenne właściwości werbeny

Werbena to bylina porastająca niemal wszystkie zakątki globu. Już za czasów epoki starożytności ceniono przede wszystkim jest cenne właściwości zdrowotne. Do dziś stosowana jest w ziołolecznictwie jako środek na różne dolegliwości. W dzisiejszym artykule poznamy nie tylko zbawienne skutki werbeny, ale także przyjrzymy się tej roślinie z nieco innej perspektywy.

Wygląd werbeny oraz jej sklasyfikowanie

Wysokość pospolitej byliny oscyluje w granicach 70-80cm. Jej specyficzna budowa opiewa w proste i bogato rozgałęzione czworokątne łodygi. Zwieńczeniem rośliny są bladoróżowe kwiaty o wydłużonych kwiatostanach. Okres zbiorów werbeny przypada na pogranicze lipca oraz sierpnia. Po zebraniu dojrzałych roślin poddaje się je naturalnym procesom suszenia. Warto podkreślić, iż werbena kwitnie właśnie na przełomie dwóch wakacyjnych miesięcy. Okres ten trwa około 30 dni w zależności od uwarunkowań atmosferycznych oraz rodzaju gleby. Co ciekawe tytułowa werbena ma zastosowanie nie tylko w ziołolecznictwie. Często stosowana jest również w postaci nalewek oraz dodatku do zup, sałatek, ryb, przetworów konserwowych oraz innych potraw. W kuchni nowoczesnej stosowana jest jako alternatywa względem soli. Jakie właściwości posiada tytułowa roślina?

zielen

Werbena oraz jej cenne właściwości

Dużym atutem werbeny jest jej szerokie zastosowanie. Stosowana doustnie wykazuje silne właściwości przeciwkaszlowe, wykrztuśne, przeciwzapalne, rozkurczające oraz uspokajające. Do innych ważnych właściwości może zaliczyć m.in. działanie antybakteryjne, moczopędne, napotne, mlekopędne oraz zewnętrze. Werbena w sposób błyskawiczny przyspiesza gojenie ran, a także łagodzi ten proces. Specjaliści zalecają stosowanie werbeny w przypadku większości chorób górnych dróg oddechowych. Tytułowa bylina jest nader często stosowana w przypadku przeziębienia – działa korzystnie przy katarze oraz zapaleniu zatok. Do innych chorób w których zaleca się werbenę należą :

– kamica nerkowa
– choroby dróg moczowych
– przerost tarczycy

Co ciekawe drzewiej była podstawowym środkiem naturalnym pobudzającym laktację, dlatego lekarze zalecali jej stosowanie karmiącym matkom. Werbena działa także w sposób uspokajający. Podobnie jak melisa, czy dziurawiec stosowana jest w przypadku nerwic, bezsenności, migren, a nawet objawów menopauzy. Najczęściej serwują się ją w postaci naparu, choć można również zewnętrznie – wówczas może okazać się niezastąpionym środkiem na zapalenia skóry oraz rumienie pośladkowe.

Szukasz leków na kaszel? Sprawdź ofertę na https://www.allecco.pl/filter/category,44,kaszel.

Ciekawostki dotyczące werbeny

Jak wspominaliśmy wcześniej werbena znana była już w epoce starożytności. Celtowie na jej bazie przyrządzali przeróżne magiczne mikstury, a następnie tworzyli rytuały. W Egipcie werbena nazywana jest łzami Isis, zaś w chrześcijaństwie uchodzi za zioło święte. Legenda głosi, że jej zielem tamowano rany samego Chrystusa. Sama nazwa w znaczeniu celtyckim oznacza czynność wyparcia kamieni.